Výběr pohonu pro křídlovou bránu

Datum:16.11.2015

Přemýšlíte o automatizaci křídlové brány, ale nedokážete posoudit, který z pohonů je ten pravý pro Vaši bránu? V tomto článku Vám poradíme, na co si dát při výběru pohonu pozor a vybrat tu nejvhodnější variantu.

1. krok - zjištění šířky průjezdu brány (světlosti průjezdu)

Jde o rozměr mezi sloupy brány, které ohraničují vjezd na pozemek. V naší nabídce rozdělujeme průjezdnou šířku brány do třech kategorií:


[šířka (světlost) průjezdu]

2. krok - volba počtu křídel brány (jednokřídlová/dvoukřídlová)

Počet křídel rozhoduje, kolik bude zapotřebí pohonů pro automatizaci brány. Převážná většina bran je dvoukřídlových. Je to dáno zejména menší prostorem, které zaberou v otevřené poloze. Pro správnou volbu pohonu je potřeba vědět, jaké rozměry má bránový sloupek. Sloupky mohou být ocelové (např. z trubek nebo jeklových profilů) nebo betonové vyrobené např. KB Bloků nebo jiných betonových prefabrikátů.


3. krok - výběr vhodného pohonu


Důležitým údajem je kóta B, viz obrázek. Jedná se o vzdálenost od středu pantu brány na hranu sloupku. Tato vzdálenost je pak určující pro zvolení vhodného pohonu. Pohony dělíme dle způsobu použití:


Lineární pohony

Nejprodávanější typ pohonů. Lze je také nainstalovat pro otevírání brány směrem ven z pozemku. Kóta B v u tohoto druhu pohonu nesmí překročit rozměr 10 cm. Z naši nabídky jsou to např. pohony od firmy NICE a to série Wingo, Toona a také pohony CAME ATI a Krono.[lineární pohon pro křídlovou bránu NICE TOONA]

Pákové (kloubové) pohony

Jsou vhodné především na betonové sloupky, kde již nelze použít standardní lineární pohon. Kóta B, která určuje vzdálenost od středu pantu na hranu sloupku může být u těchto druhů pohonů až 40 cm. Proto lze pohony použít na velmi široké betonové sloupy. Z naší nabídky bychom doporučili pohony NICE Hopp, Hyke, vhodné jsou také pohony Came modelové řady Fast a Ferni.


[kloubový pohon pro křídlovou bránu CAME FAST]

Podzemní pohony

Nejelegantnější, avšak cenově nákladnější řešení automatizace brány. Používají se zejména tam, kde by jiný typ pohonu rušil vzhled brány, např. na kovaných či jinak zdobené branách. U tohoto druhu pohonu křídlové brány nemá kóta B (vzdálenost středu pantu na hranu sloupku) význam. Pohony se montují do ocelové vany, která se zabetonuje pod spodní část rámu brány. Z naší nabídky doporučujeme pohony NICE S-Fab nebo pohony Came Frog.


[podzemní pohon pro křídlovou bránu CAME FROG]

Příklad postupu při výběru pohonu:

 1. Změřili jsme si průjezdnou šířku a ta nám vychází 4 metry.
 2. Rozhodli jsme pro dvoukřídlou bránu, budeme tedy potřebovat vhodnou sestavu pro automatizaci dvoukřídlé brány.
 3. Sloupky brány budou z jeklového profilu nebo trubky o průměru např. 100 mm. Kóta B, tedy vzdálenost od hrany sloupku na střed pantu je v našem případě 50 mm. Volíme tedy lineární pohony, které lze instalovat na sloupky s kótou B nepřekračující 100 mm, což splňujeme.
 4. Hledáme tedy sestavu lineárních pohonů pro dvoukřídlou bránu do 4 metrů průjezdné šířky. Náš tip pro pohon se skvělým poměrem kvalita vs. cena je osvědčená sestava našich montážníků, a sice set pohonů Wingo 2024.

Naše prodejny
 • Prodejna a centrální sklad
  Závodu Míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pá | 8:00 - 16:00
 • Showroom stínicí techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pá | 9:00 - 12:00 / 12:30 - 17:00
© 2019 - 2021 KovoPolotovary.cz - všechna práva vyhrazena
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.