Příprava betonového základu samonosných posuvných bran

Datum:30.4.2015

V tomto návodu Vám přiblížíme, jak správně připravit betonový základ (nazývaný též jako fundament) pro samonosné posuvné brány, na který se následně montují nosné vozíky brány a vodicí sloupek.


1. krok – zjištění správných rozměrů betonového základu

Rozměry betonového základu závisí na šířce průjezdu, do kterého bude samonosná posuvná brána instalována. Každá sada pro výrobu pojezdu posuvné nesené brány, v závislosti na výrobci, může mít jiný postup pro určení rozměrů betonového základu. Jako přiklad si ukážeme stanovení těchto rozměrů u nejprodávanějších sad (7.0/7.0Z | 9.0/9.0Z | 10.0Z):

PDF Stavební připravenost posuvné nesené brány do průjezdu 4,5 m Stáhnout
PDF Stavební připravenost posuvné nesené brány do průjezdu 8 m Stáhnout
PDF Stavební připravenost posuvné nesené brány do průjezdu 13,5 m Stáhnout

Příklad:

 1. Určete šířku průjezdu mezi sloupky průjezdu (ve výkresu kóta "A"), např. 4000 mm.
 2. Z dalších údajů v tabulce zjistěte délku betonového základu (kóta "C"), která pro tento průjezd vychází 1740 mm.
 3. Doporučená šířka betonového základu je 500 mm a hloubka 1000 mm, pro průjezdy nad 8 m pak 600 mm a 1200 mm.

2. krok – vykopání stavebního otvoru

Po určení správných rozměrů můžete začít s výkopem. Ať budete výkopové práce provádět ručně nebo pomocí bagru, vždy se ujistěte, že v místě výkopu nevedou žádné inženýrské sítě.

Výkop pro betonový základ
[vykopaný stavební otvor pro betonování]

3. krok – elektrická připravenost

Po vykopání otvoru rozveďte veškerou elektrickou připravenost pro případnou automatizaci brány. To doporučujeme provést i v případě, že bránu chcete nyní ovládat ovladat jen ručně – pro případ, že do budoucna změníte názor a pořídíte si elektrický pohon pro posuvnou bránu.

Do pohonu je vždy potřeba přivést elektřinu. Přívod elektřiny doporučujeme jistit samostatným jističem 10A a proudovým chráničem. Jako přívodní kabel použijte CYKY 3 x 1,5 mm do vzdálenosti max. 20 metrů nebo 3 x 2,5 mm do vzdálenosti 100 metrů (vzdálenost od rozvaděče).

Kabely vhodné k automatizaci brány:

 • CYKY 3 x 1,5 – přívodní kabel vhodný do vzdálenosti max. 20 m od hlavního přívodu
 • CYKY 3 x 2,5 – přívodní kabel vhodný do vzdálenosti od 20 m do 100 m od hlavního přívodu
 • TCEPKPFLE 1 x 4x 0,6 – kabel pro připojení příslušenství (fotobuňky, klíčové spínače, maják, atd.) k pohonům vhodný do venkovního prostředí
 • SYKFY 3 x 2x 0,5 – kabel pro připojení příslušenství (fotobuňky, klíčové spínače, maják, atd.) k pohonům určený jen do interiéru (často je však pro svou nízkou cenu použitý i venku, jeho životnost však může být výrazně zkrácena a v případě zkratu hrozí i poškození připojených zařízení)
 • COAX RG 58/U – koaxiální kabel pro připojení externí antény nebo antény integrované v majáku
Všechny kabely doporučujeme opatřit chráničkou. Kompletní schéma stavební a elektrické připravenosti pro automatizaci samonosné posuvné brány bývá uvedeno v návodu ke konkrétnímu pohonu.

4. krok – betonování otvoru


Než začnete betonovat, přichyťte chráničku s kabeláží na vhodné místo. Doporučujeme chráničku přivázat např. ke kusu tyče, kterou umístíte na spodek fundamentu cca 250 mm od kraje (tedy na prostředek betonového základu) a 500 mm od hrany betonového základu (viz foto).

Kótování betonového základu
[kótování betonového základu]

Tímto je vše připraveno a můžete začít s betonováním. Doporučujeme zvolit betonovou směs s označením C16/20 někdy označovanou také B20. Beton si namíchejte, nebo přivezte již připravený z nejbližší betonárny.

Na horní část betonového základu doporučujeme připravit bednění z prken – tím docílíte roviny fundamentu. Čím rovnější bude horní plocha, tím lépe se vám pak budou kotvit nosné vozíky posuvné brány, vodicí sloupek a také podstavec pod pohon.

Betonový základ doporučujeme před montáží brány nechat minimálně 2 až 3 týdny vyzrát. Montáž nosných vozíků k betonovému základu proveďte pomocí chemické kotvy Fischer, závitových tyčí M16 a ocelových samojistných matic M16. Na matice můžete po finálním utažení nasadit plastové krytky.

Závěrečné vybetonování připraveného otvoru
[závěrečné vybetonování připraveného otvoru]

Naše prodejny
 • Prodejna a centrální sklad
  Závodu Míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pá | 8:00 - 16:00
 • Showroom stínicí techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pá | 8:00 - 12:00 / 12:30 - 16:00
© 2019 - 2023 KovoPolotovary.cz - všechna práva vyhrazena
;

Pomozte nám zlepšovat web - nastavení cookies

Pro co nejlepší zážitek z nakupování potřebujeme Váš souhlas se zpracováním cookies, tedy malých souborů, které se dočasně ukládají ve Vašem prohlížeči. Tyto soubory umožňují funkční vyhledávání, uložení produktů v košíku, pamatují si Vaše přihlášení a pomáhají nám přiblížit Vaše zájmy, abychom Vás neobtěžovali nevhodnou reklamou.