Příprava betonového základu samonosných posuvných bran

Datum:30.4.2015

V tomto návodu Vám prozradíme, jak si správně připravit betonový základ (někdy nazývaný také jako fundament) pro samonosné posuvné brány, na který se následně montují nosné vozíky brány a vodicí sloupek.


1. krok – zjištění správných rozměrů betonového základu

Rozměry betonového základu vždy závisí na šířce průjezdu, do kterého má být samonosná posuvná brána instalována. Průjezdné šířky dělíme, na základě jednotlivých sestav nosných prvků nesené brány do těchto kategorií:

Doporučujeme pro konkrétní šířku průjezdu vycházet z tabulky v souboru "stavební připravenost ke stažení". Na základě údajů obsažených v této tabulce si pak na příkladu ukážeme, jak správně s vyměřením základu začít.

Příklad:

 1. Určíme šířku průjezdu mezi sloupky vymezujícími průjezd (ve výkresu kóta "A"), např. 4000 mm.
 2. Z dalších údajů v tabulce pak lehce zjistíme délku betonového základu (kóta "C"), která bude pro náš průjezd 1700 mm.
 3. Šířku betonového základu pak doporučujeme 500 mm a hloubka by měla být v rozmezí 800 - 1000 mm.

2. krok - vykopání stavebního otvoru

Po určení správných rozměrů můžeme začít s výkopem. Ať již budete výkopové práce provádět ručně nebo za pomocí bagru, vždy doporučujeme ujistit se, že v místě výkopu nevedou žádné inženýrské sítě.


[vykopaný stavební otvor pro betonování]

3. krok - elektrická připravenost

Po vykopání požadovaného otvoru rozvedeme veškerou elektrickou připravenost pro případnou automatizaci brány. To doporučujeme provést i v případě, že bránu chcete ovladat ručně a ne pomocí automatického pohonu - pro případ, že do budoucna změníte názor a pořídíte automatický pohon.

Do pohonu je vždy potřeba přivést přívod. Ten by měl být samostatně jištěný jističem 10A a opatřený proudovým chráničem. Jako přívodní kabel volíme CYKY 3 x 1,5 mm do vzdálenosti max. 20 metrů nebo 3 x 2,5 mm do vzdálenosti 100 metrů (vzdálenost od rozvaděče).


Kabely vhodné k automatizaci jsou:

 • CYKY 3 x 1,5 - přívodní kabel vhodný do vzdálenosti max. 20 m od hlavního přívodu
 • CYKY 3 x 2,5 - přívodní kabel vhodný do vzdálenosti od 20 m do 100 m od hlavního přívodu
 • SYKFY 3 x 2 x 0,5 - kabel pro příslušenství k pohonům jako jsou fotobuňky, klíčové spínače, maják, atd.
Všechny kabely doporučujeme opatřit chráničkou. Kompletní schéma stavební a elektrické připravenosti pro samonosné posuvné brány naleznete zde.

4. krok – betonování otvoru


Než přistoupíme k betonování, přichytíme si chráničku s kabeláží pro pohon a příslušenství na potřebné místo. Doporučujeme chráničku přivázat např. ke kusu tyče, kterou umístíte na spodek fundamentu cca 250 mm od plotu (tedy na prostředek betonového základu) a 500 mm od hrany betonového základu (viz foto).


[kótování betonového otvoru]

Tímto je vše připraveno a můžeme začít s betonováním. Doporučujeme zvolit betonovou směs s označením C16/20 někdy označovanou také B20. Beton si namícháme, nebo přivezeme již připravený z nejbližší betonárny.

Na horní část betonového základu doporučujeme připravit si bednění z prken - tím lépe docílíte požadované roviny fundamentu. Čím rovnější bude horní plocha, tím lépe se Vám pak budou kotvit nosné vozíky posuvné brány, vodicí sloupek a také podstavec pod pohon.

Betonový základ pak doporučujeme nechat minimálně 2 - 3 týdny vyzrát, než přistoupíme k montáži brány. Montáž nosných vozíků k betonovému základu pak provádíme pomocí chemické kotvy Fischer a závitových tyčí M16 a ocelových samojistných matic M16. Na matice můžeme po finálním utažení nasadit plastové krytky šroubů a matic


[závěrečné vybetonování připraveného otvoru]

Naše prodejny
 • Prodejna a centrální sklad
  Závodu Míru 306/184
  360 17 Karlovy Vary - Stará Role
  Po - Pá | 8:00 - 16:00
 • Showroom stínicí techniky
  Moskevská 40
  360 01 Karlovy Vary
  Po - Pá | 9:00 - 12:00 / 12:30 - 17:00
© 2019 - 2021 KovoPolotovary.cz - všechna práva vyhrazena
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.