Údržba nerezového zábradlí

Datum:22.6.2017

ÚDRŽBA NEREZOVÉHO ZÁBRADLÍ

Nerezová ocel je slitinou několika kovů, kde důležitou roli hrají chrom, nikl a molybden. Na povrchu nerezové oceli je tzv. pasivní vrstva, která brání oxidaci a udržuje povrch výrobku, či budovy, stále stejný i po desítky let.


I tento materiál je však nutné chránit před některými nepříznivými vlivy:

  • Nerez nesnáší ovzduší s vysokou hladinou průmyslových exhalací, škodliviny z výfukových plynů, ocelový, cementový či vápenný prach, posypovou sůl a vodu s vyšším obsahem chloridu sodného.

  • Styk s předměty podléhajícími korozi – povrch nerezového výrobku nesmí přijít na delší dobu do styku s předměty podléhajícími korozi, tyto předměty by mohly zkorodovat a zanechat na nerezu těžko odstranitelné skvrny nebo způsobit trvalé poškození.

  • Také dlouhodobé usazování nečistot na povrchu může způsobit povrchovou korozi, částečky prachu mohou obsahovat částice kovu nebo rzi, které se uvolnily z jiných materiálů a oxidují.

A teprve, když externí podmínky naruší tuto pasivní vrstvu, může i nerezová ocel podlehnout korozi. Příčinou může být nesprávná montáž a výběr jakosti, ale i nekvalitní péče.


Montáž:

  • Při zpracování nerezové oceli dbáme na zajištění ochrany nerezové oceli před prachem z broušení, při svařování a při jiných pracích.

  • Důkladné vyčištění a konzervování po montáži.

Údržba:

První čištění
Po montáži provedeme první čištění, a to pomocí čistícího spreje určeného na nerezovou ocel.

Další čištění
Údržba nerezového zábradlí je velice jednoduchá. Postačí, když ho umyjete čistou vodou, případně vyčistíte horkou párou. Nepoužívejte jakékoliv chemické přísady.

Povrchy z nerezové oceli čistíme pravidelně. V prostředí s méně náročnými podmínkami čistíme nerezovou ocel každých 6 – 12 měsíců, v prostředí s více náročnými podmínkami každých 3 – 6 měsíců.


Při porušení pasivní vrstvy:

Po svařování a výskytu koroze z výše uvedených příčin je nejvhodnějším a nejúčinnějším způsobem ve většině případů chemické čištění, případně moření s následnou pasivací.

Jaký je správný pracovní postup při moření?

  1. Odmaštění povrchu a odstranění mechanických nečistot.
  2. Aplikace mořícího prostředku.
  3. Působení mořícího prostředku.
  4. Oplach vodou, případně důkladné mechanické očištění hadrem nebo kartáčem pod vodou.

Pasivace povrchu
Řízený vznik pasivační vrstvy dosáhneme pomocí pasivačního prostředku, např. pasty. Tyto přípravky nejsou určeny pouze k pasivaci, ale též k odstranění drobných nečistot zůstávajících po moření, jež se uvolnily ze spár a štěrbin mezi přerušovanými sváry a k čistění povrchů od náletové koroze.


Používané třídy nerezové oceli:

AISI 304 (A2)
Ušlechtilé nerezové oceli pro vnitřní i venkovní použití, nehodí se pro agresivní prostředí s obsahem Cl (chlor), S (síra) a NaCl (chlorid sodný). To jsou zejména bazény, wellness provozy, přímořské oblasti, silnice s hustým provozem a průmyslové oblasti, posypová sůl.

AISI 316 (A4)
Do výše zmíněných nepříznivých oblastí doporučujeme použít nerezovou ocel jakosti AISI 316, která je vůči nim odolná.

 

Kovo HH cz
Konfigurátor
Proč nakoupit u nás
Kontakty
  STUDIO H+H s.r.o.
Závodu Míru 306/184
360 17, Karlovy Vary
  IČO: 03522865
DIČ: CZ03522865

  Nejsme pouze e-shop a proto Vás zveme do naší vzorkové prodejny v Karlových Varech.

  Provozní doba:
  Po - Pá               8:00 - 16:00

  GPS a mapa
  50°15'19.484"N
12°49'33.776"E
Další zboží ?
  Chybí Vám v naší nabídce nějaký konkrétní výrobek z okruhů, které prodáváme? A chtěli byste jej zakoupit u nás díky výborným referencím ostatních zákazníků?


  Pak nám tedy zde napište a my se jej pokusíme pro Vás sehnat

© 2008 - 2018 
Všechna práva vyhrazena

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!

Sdílet:
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.