Plotovky (plaňky) z plastu TRAPLAST - popis materiálu, jeho výhody a způsob práce

Plotovky (plaňky) z plastu TRAPLAST - popis materiálu, jeho výhody a způsob práce

Datum:18.10.2013

TRAPLAST™ je moderní materiál s řadou vynikajících vlastností, který se získává pečlivou recyklací plastových odpadů. Je lehký, snese velké zatížení, nenavlhá – v zimě tedy nepřemrzne ani nepopraská. Je mimořádně odolný proti povětrnostním vlivům, vlhkosti, hnilobě, plísním, houbám, cizopasníkům a běžným chemikáliím a vyžaduje pouze minimální údržbu. Manipulace s ním je jednoduchá a velmi snadná. Dá se řezat, vrtat, spojovat vruty a opracovávat běžnými nástroji na kov případně na dřevo. Při používání výrobků z TRAPLASTu™ je však nutné respektovat doporučené zásady práce.

Plastové výrobky z materiálu TRAPLAST™ vykazují obdobně jako jiné materiály při změnách teplot tepelnou roztažnost v rozmezí 1,2–1,8 × 10-4 K-1, která je vyšší než u dřeva a kovu. Hodnota koeficientu tepelné roztažnosti udává, o jakou délku se změní plastový profil dlouhý 1 m při změně teploty o 1 °C. Pro upřesnění je možné se orientovat dle tabulky.

Teplotní rozdíly

Z uvedených hodnot vyplývá, že je nutné při montáži počítat s dostatečnou dilatační vůlí. Její velikost se stanoví s ohledem na způsob použití, velikost předpokládaného teplotního rozmezí, kterému bude výrobek vystaven, použité konstrukční materiály, způsob spojování dílů, rozteče spojovacích bodů atd. Při upevňování pomocí šroubů lze obecně doporučit vrtání větších průměrů otvorů pro šrouby a šrouby nedotahovat tzv. „na krev“. U ostatních způsobů montáže ponechávat dostatečně velkou dilatační vůli (obr. 1). Dodržování této zásady je pro kvalitní výsledek práce velmi důležité.
Pro řezání výrobků z TRAPLASTu™ doporučujeme vidiový kotouč. Plastové profily jsou velmi pevné, nicméně oproti klasickým dřevěným profilům mají větší průhyb. U výrobků také může při nerovnoměrném teplotním namáhání dojít k dočasným tvarovým změnám. Teplotní odolnost výrobků z TRAPLASTu™ je -30 až +70 °C. Pro ukotvení všech výrobků do země je možné použít i beton. Pro lepší fixaci plastového profilu doporučujeme jeho spodní část ukotvit v betonu například pomocí hřebíků nebo vrutů. Výrobky z materiálu TRAPLAST™ lze s úspěchem povrchově upravovat pomocí nátěru, barvami Sokrates nebo Luxol. Náročnější aplikace a konstrukční řešení je ale vhodné konzultovat přímo s Vaším prodejcem.

Plastová zatravňovací dlažba

Konstrukce zpevněných travnatých ploch má svým provedením odpovídat ČSN 736131-3 včetně úpravy podloží, provedení spodní podkladní a ložné vrstvy i použitými stavebními materiály. Podle této normy musí být provedeny veškeré stavební práce, dodrženy dopravně organizační opatření a prováděna obnova parkovišť. Vegetační dílce musí být položeny tak, aby mezi jednotlivými díly byla zachována mezera nejméně 10 mm a dolů k ložné vrstvě byla obrácena strana dílce s menšími otvory. Zatravňovací dlažba LITE je určena pro osobní a užitkové automobily o hmotnosti do 3,5 t.

Na základě našich zkušeností i zkušeností našich zákazníků je pro pojezd osobních vozidel u rodinných domů, chat, garáží a v zahradách dostačující dobře zhutněné původní podloží s cca 10 cm opět dobře zhutněné proseté zeminy s pískem o průměru zrna 0–4 mm. Na zpevnění ploch pro nákladní automobily, autobusy a traktory těžší než 3,5 t je určena zatravňovací dlažba GOLEM. Podle ČSN 736131-3 by mělo být podloží pro její pokládku dvouvrstvé. Spodní vrstvu o výšce 100 mm doporučujeme štěrkovou o velikosti zrna 0–32 mm. Po jejím zhutnění připravíme ložnou vrchní vrstvu o tloušťce 50–100 mm skládající se z písku nebo jemné drti o velikosti 0–4 mm. Na takto připravená podloží se uložené tvárnice zasypávají vhodnou zeminou s travním semenem. Obecně platí, že ve všech případech zasypávat oka u dlaždic pouze do 3/4 jejich výšky, aby po zakořenění trávy drny nepřevýšily rovinu zatravňovací dlažby.

Plastové ploty

Pokud při výstavbě plotů použijete kromě planěk plastové profily jako vodorovné prvky (tesy), je nutné volit konstrukci plotu tak, aby nepodepřená část plotového pole byla co nejkratší. Toho lze dosáhnout použitím několika delších planěk, které jsou opřeny o plotový základ nebo podezdívku, tím zamezíme průhybu plotového pole (obr. 1.3).

Použití plastových tesů doporučujeme pouze do délky plotového pole 1,5 m. V žádném případě nedoporučujeme tesy nastavovat na délku větší než 2 m. V těchto případech je pak výhodnější použít tesy ocelové nebo hliníkové. Při použití našich plastových tesů (průřez 60 mm × 40 mm × 2 m, 80 mm × 40 mm × 2 m) doporučujeme na jejich obou koncích vytvořit otvory pro šrouby ve tvaru elipsy (obr. 1.3 detail A), aby tesy při upevnění k patce sloupku mohly reagovat na teplotní změny. Pro uchycení plotovky k tesu je možné použít různé typy šroubů. Ve všech případech je bezpodmínečně nutné dostatečně předvrtat díry pro šrouby minimálně o 2–3 mm větší, aby šroub měl dostatečnou vůli. Tímto krokem opět umožníme plotovce samovolně reagovat na teplotní změny. Spojovací šrouby musí být pouze lehce dotaženy, ne tzv. „na krev“.

Na (obr. 1.3) je znázorněn řez jiným vhodným typem plotové konstrukce. Tu je možno použít v případě, že oba profily jsou ocelové či hliníkové. Princip této plotové konstrukce spočívá v tom, že nosný horní profil (1) je upevněn napevno k patce plotového sloupku (2) jako u klasického plotu. Spodní profil (3) je v místě sloupku opatřen zobáčkem (4), který je kotven v kovové kapse (5) upevněné na sloupku. Toto uložení umožňuje celému plotovému poli bezproblémově reagovat na teplotní změny, aniž by docházelo k tvarovým změnám u plotovek (6). Ty už tedy není nutné dostatečně předvrtávat, stačí pouze díra o velikosti průměru používaného šroubu či vrutu.

Ostatní sortiment

Rozsah použití plastových kůlů je poměrně široký (pastviny, sady, vinice). Plastové kůly lze využít i při stavbě drátěných plotů. Plastové kůly doporučujeme při stavbě plotu střídat s kovovými a v žádném případě je není možné použít jako rohové nebo koncové sloupky.

 

Skladování

Výrobky z TRAPLASTu™ se skladují na přepravních paletách, které musí být položeny na zpevněné rovné podlaze. Skladovat lze nejvýše ve dvou vrstvách. Pokud není k dispozici přepravní paleta, skladují se výrobky tak, aby celou svojí délkou ležely na rovné ploše. V opačném případě, zvláště při delší době skladování, hrozí nebezpečí deformace.

Barevné provedení a stálost

Barevné výrobky jsou probarveny ve hmotě, nicméně mohou obsahovat jinobarevné skvrny do plochy 1 cm 2 . Jednotlivé výrobky se mohou, stejně jako v případě přírodních materiálů od sebe mírně barevně odlišovat. Účinkem povětrnostních vlivů dochází u výrobků z TRAPLASTu™ ke změně jejich původního zbarvení do světlejších odstínů, tzv. patině.

Rozměry

Rozměry výrobků jsou měřeny při 20 °C a platí pro ně tyto tolerance:

 Rozměrové tolerance


 

                     


Fotogalerie

Kovo HH cz
Konfigurátor
Proč nakoupit u nás
Kontakty
  STUDIO H+H s.r.o.
Závodu Míru 306/184
360 17, Karlovy Vary
  IČO: 03522865
DIČ: CZ03522865

  Nejsme pouze e-shop a proto Vás zveme do naší vzorkové prodejny v Karlových Varech.

  Provozní doba:
  Po - Pá               8:00 - 16:00

  GPS a mapa
  50°15'19.484"N
12°49'33.776"E
Další zboží ?
  Chybí Vám v naší nabídce nějaký konkrétní výrobek z okruhů, které prodáváme? A chtěli byste jej zakoupit u nás díky výborným referencím ostatních zákazníků?


  Pak nám tedy zde napište a my se jej pokusíme pro Vás sehnat

© 2008 - 2018 
Všechna práva vyhrazena

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!

Sdílet:
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.