Jak správně připravit betonový základ pro samonosné posuvné brány

Datum:6.5.2015

 
V tomto návodu Vám prozdradíme, jak si správně připravit betonový základ (někdy nazývaný také jako fundament) pro samonosné posuvné brány, na který se následně montují nosné vozíky brány a také vodící sloupek.
 
 
1. krok – zjištění správných rozměrů betonového základu a vykopání stavebního otvoru, elektrická připravenost
Rozměry betonového základu vždy závisí na šířce průjezdu, do kterého má být samonosná posuvná brána instalována. Průjezdné šířky dělíme, na základě jednotlivých sestav nosných prvků nesené brány, to těchto kategorií:
 
Doporučujeme vycházet z tabulky pro Vaší konkrétní šířku průjezdu, kterou naleznete v souboru "stavební připravenost ke stažení" . Na základě údajů obsažených v této tabulce si pak na příkladu ukážeme, jak správně s vyměřením základu začít.
Pro náš příklad si určíme šířku průjezdu mezi sloupky vymezujícími průjezd (ve výkresu naznačena kótou "A") 4000mm. Z dalších údajů v tabulce pak lehce zjistíme délku betonového základu ( kóta "C" ), která bude pro náš průjezd 1700mm. Šířku betonového základu pak doporučujeme 500mm a hloubka by měla být 800-1000mm.
 
Rozměry tedy známe a nyní přistoupíme k výkopu samotnému. Ať již budete výkopové práce provádět ručně nebo za pomocí bagru, vždy doporučujeme ujistit se, že v místě výkopu nevedou žádné inženýrské sítě.
Po vykopání požadovaného otvoru pak rozvedeme veškerou elektrickou připravenost pro případnou automatizaci brány. Toto doporučujeme provést i v případě, že bránu chcete ovladat ručně a ne pomocí automatického pohonu. Připravenost v základu můžete mít pro případ, že do budoucna změníte názor a pořídíte automatický pohon např. z naší nabídky - automatické pohony pro posuvné brány
 
Do pohonu je vždy potřeba přivést přívod. Ten by měl být samostatně jištěný jističem 10A a opatřený také proudovým chráničem. Jako přívodní kabel volíme CYKY 3 x 1,5 mm do vzdálenosti max. 20 metrů nebo 3 x 2,5 mm do vzdálenosti 100 metrů (vzdálenost od rozvaděče). Kabely vhodné k automatizaci např. špičkových pohonů posuvných bran Nice Robus jsou:
 
CYKY 3 x 1,5 - přívodní kabel vhodný do vzdálenosti max. 20m od hlavního přívodu
CYKY 3 x 2,5 - přívodní kabel vhodný do vzdálenosti od 20m do 100m od hlavního přívodu
SYKFY 3 x 2 x 0,5 - kabel pro příslušenství k pohonům jako jsou fotobuňky, klíčové spínače, maják, atd.
 
Všechny kabely doporučujeme opatřit chráničkou. Kompletní schéma stavební a elektrické připravenosti pro samonosné posuvné brány naleznete zde
 
2. krok – betonování
Než přistoupíme k betonování, přichytíme si chráničku s kabeláží pro pohon a příslušenství na potřebné místo. Doporučujeme chráničku přivázat např. ke kusu tyče, kterou umístíte na spodek fundamentu cca 250mm od plotu (tedy na prostředek betonového základu) a 500mm od hrany betonového základu (viz. foto).
 
Tímto je vše připraveno a můžeme začít s betonování. Doporučujeme zvolit betonovou směs s označením C16/20 někdy označovanou také B20. Beton si buďto namícháme nebo přivezeme již připravený z nejbližší betonárny.
 
 
Na horní část betonového základu doporučujeme připravit si z prken bednění. Lépe tím docílíte požadované roviny fundamentu.
Zde platí, že čím rovnější bude horní plocha, tím lépe se Vám pak budou kotvit nosné vozíky posuvné brány, vodící sloupek a také podstavec pod pohon.
 
Betonový základ pak doporučujeme nechat minimálně 2 - 3 týdny vyzrát, než přistoupíme k montáži brány. Montáž nosných vozíků k betonovému základu pak provádíme pomocí chemické kotvy Fischer a závitových tyčí M16 a ocelových samojistných matic M16. Na matice můžeme po finálním utažení nasadit plastové krytky šroubů a matic
 
Naše další realizace posuvných bran naleznete zde
 
 
 
 

Kovo HH cz
Konfigurátor
Proč nakoupit u nás
Kontakty
  STUDIO H+H s.r.o.
Závodu Míru 306/184
360 17, Karlovy Vary
  IČO: 03522865
DIČ: CZ03522865

  Nejsme pouze e-shop a proto Vás zveme do naší vzorkové prodejny v Karlových Varech.

  Provozní doba:
  Po - Pá               8:00 - 16:00

  GPS a mapa
  50°15'19.484"N
12°49'33.776"E
Další zboží ?
  Chybí Vám v naší nabídce nějaký konkrétní výrobek z okruhů, které prodáváme? A chtěli byste jej zakoupit u nás díky výborným referencím ostatních zákazníků?


  Pak nám tedy zde napište a my se jej pokusíme pro Vás sehnat

© 2008 - 2018 
Všechna práva vyhrazena

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!

Sdílet:
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.